Velké oči, plyšová srst, vyrovnaná povaha. To je britská kočka. Kdo by si měl toto plemeno pořídit? A jak se o britskou kočku nejlépe postarat?
Britka je pro většinu lidí ztělesněním opravdového kočičího luxusu, majestátnosti a charakteru tak silného, jako je ten člověčí. A britská kočka je opravdu ideálním společníkem do tiché domácnosti, kde bude mít volnost pohybu a zároveň klidná místečka, která budou patřit jen jejím královským packám.
Kde se první šedavý chlup objevil…
Britská krátkosrstá kočka je nejstarší britské plemeno, které na královské ostrovy pravděpodobně přivezli Římané, a jistě byste do nich neřekli, že dřív bylo jejich hlavní činností běhání po ulici a lovení myší. Jejich chov začal přibližně před sto lety. Došlo ke křížení s perskou kočkou, a proto je tato modrá kočka menší a podsaditá.
Stejným křížením vznikla i dlouhosrstá britská kočka, od její sestřičky s krátkými chlupy ji pouze odlišuje právě jejich délka. V roce 1980 byly jak dlouhosrsté tak krátkosrsté uznány jako plemeno a staly se opravdovými celebritami kočičích předváděcích mol.
Méďa v kůži kočky
Kulatá hlavička nese kulatá očka a kulatá ouška. Britská kočka je vlastně taková kulička, která připomíná plyšového medvídka. Stavba jejího těla je pevná, kočičky váží kolem pěti kilogramů, kocourci sedm. Mají opravdu tuhý kořínek, a pokud mají náležitou péči a výživu, dožívají se až patnácti let.
Krátká, hustá a snadno udržovatelná srst je většinou modrošedá. Většinou. Můžete mít i šedohnědou, černou, krémovou, černobílou, tříbarevnou britku, každá z nich je opravdovou krasavicí. Každý známe stříbrnou tabby kočku Whiskas, to je asi nejpopulárnější zbarvení.
Nové záclony? Ne, díky
Britské kočky nejsou žádnými horolezci a záškodníky, raději budou meditovat, než ničit nový gauč. Učit se od nich můžeme vyrovnanosti, klidu, lásky k dětem a nonšalanci. I ony ale potřebují škrabadlo nebo kočičí strom, přece jen, kočičí pudy se v žádném chlupáči nezapřou.
Ať hodí kamenem, kdo by tohohle prcka nechtěl!
Kočičí michelinská hvězda pro vaši kuchyň
Stejně jako pro každé plemeno, i pro britky existují speciální krmiva s optimální velikostí i složením. Není to ale nutností, důležité je čerstvé maso a bílkoviny… postačí tedy kvalitní konzervy a granule. Ideální jsou krmiva s lososovým olejem, který se postará o lesklou srst, a s taurinem, který zamezí bolavým kloubům, jež nosí mohutné tělo.
Kromě predispozice k onemocnění kloubů trpí často hypertrofickou kardiomyopatií, tedy onemocněním srdce, a také ledvinovými cystami, což je bohužel dědičná choroba. Proto nezapomínejte na pravidelná veterinární vyšetření a od chovatele požadujte osvědčení o vyšetření rodičů kotěte.
Tyto kočičí dámy, které se budou spolu s vámi povalovat na gauči a zdobit vaši domácnost, jsou také velmi fotogenické. Máte britskou kočku doma? Pochlubte se s ní v komentářích!
Comments