Balinéská kočka neboli dříve také dlouhosrstá siamská kočka je poměrně nové elegantní kočičí plemeno. Povahou velmi podobné více známé siamské kočce, ačkoliv jejich chovatelé tvrdí, že je na rozdíl od svých krátkosrstých příbuzných klidnější. Tahle krasavice má svůj původ v USA, ale svůj název dostala podle tanečnic z Bali – pro svůj půvab a ladné pohyby.
Krátce k historii plemene
Balinéské kočičky jsou přímo vyšlechtěné ze siamské kočky. Siamkám se po generace sem tam narodilo koťátko, které mělo mnohem delší srst než jejich sourozenci. Tato zvláštnost, která byla zprvu vyřazována z chovu, měla svůj původ v genech. Pokud je gen u kočiček recesivní (ustupující) může být předávám mezi kočičkami po celé generace a nemusí se narodit chlupaté koťátko, ovšem zkříží-li se dva jedinci s tímto genem, je vysoká pravděpodobnost, že některé z koťat bude chlupaté. Těchto zvláštních chlupáčků se v začátkem 70. let ujaly americké chovatelky a vyšlechtily z nich balinéskou kočičku tak, jak ji známe dnes.
Tanečnice z Bali jsou elegantní, jejich pohyby jsou vedené s rozmyslem, a přesto ladně, stejně tak se i balinéské kočičky pohybují.
Vzhled
Stejně jako siamská kočka je balinéská středně velké plemeno, které mívá kolem 2,5–5 kg. Tělo mají dlouhé a štíhlé, hlavička s velkýma ušima tvoří téměř perfektní trojúhelník. Povolené barevné varianty jsou stejné jako u siamských koček což jsou:
Bílá (white)
Seal point – černohnědé odznaky
Red point – červené odznaky
Chocolate point – čokoládové odznaky
Blue point – modré odznaky
Lilac point – lilové odznaky
Cream point – krémové odznaky
Cinnamon point – skořicové odznaky
Fawn point – plavé odznaky
Oblíbené želvovinové zbarvení mají pouze kočičí holky:
Seal tortie point – černohnědě želvovinové odznaky
Chocolate tortie point – čokoládově želvovinové odznaky
Blue tortie point – modře želvovinové odznaky
Lilac tortie point – lilově želvovinové odznaky
Cinnamon tortie point – skořicově želvovinové odznaky
Fawn tortie point – plavě želvovinové odznaky
Navíc je u všech barevných variant možná také varianta s kresbou (tabby). Oči mívají balinésky modré (světle až tmavě), ale pro výstavní kočky se upřednostňují oči tmavé.
Srst je polodlouhá, jemná s menším množstvím podsady. Osrstění na ocase, límci a plecích je delší a zrovna tak hedvábně jemné.
Vyžaduje balinéská kočka nějakou zvláštní péči?
Balinésky nevyžadují nijak náročnou péči. V době línání můžete kočičku vykartáčovat. Pokud chodí kočička ven, můžete ji samozřejmě i vykoupat. Čištění učí a střihání drápků se nijak zvlášť neliší od jiných kočičích plemen.
Jakou mají povahu?
Jsou to velmi hravé, inteligentní s osobitým charakterem. Vyžadují pozornost člověka, s kterým si chtějí hrát, mazlit ho, nebo jen ležet v jeho blízkosti. Samotu nesnášejí dobře. Podobně jako siamské kočky dokáží dát svoji nespokojenost (když mají pocit, že jsou přehlížené, nebo málo opečovávané) hlasitě najevo mňoukáním. Většinou dobře vycházejí s ostatními kočkami a mazlíčky – pokud býváte dlouho v práci, a přesto vás tato elegantní modrooká kočka učarovala, je vhodné ji pořídit nějakého parťáka do osamocených dnů. Samozřejmě se ale nejedná o úplnou náhradu a neměli byste kočičky/zvířata nechávat samotné déle než po dobu, co jste v práci!
Zajímavosti:
Koťátka se rodí vždy bílá a odznaky získávají až později – ustálení srsti je až kolem roku.
Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které můžete naučit nejrůznějším kouskům a trikům.
Jsou hravé i ve vysokém věku – s balinéskou se doma nudit určitě nebudete.
Patří do několika mála plemen kočiček, která produkují méně bílkoviny Fel D1 ve slinách, proto může být pro některé alergiky vhodná.
Comments