Malá koťátka přichází o své mléčné zoubky naprosto stejně jako jejich lidští protějšci. Pokud je ale vaše kočička dospělá a začne svůj chrup ztrácet, mějte se na pozoru. Může to totiž značit nepříjemné onemocnění.
Častým viníkem stomatologických onemocnění u koček je zánět dásní. Když není zavčas léčen, může vést až ke ztrátě zubů. Zánět dásní vzniká nahromaděním plaku v dutině ústní a může přejít až v paradontózu. Ta ve finále zničí tkáně, které drží zoubky na svém místě a kočička tak začne o svůj chrup postupně přicházet.
Zbavit se přebytečného zubního plaku není ale zas tak velký problém. Dochází k tomu už v momentě, kdy vaše kočička konzumuje granule, které se touto činností přirozeně čistí. Pokud vám to kočička dovolí, můžete ji její chrup vyčistit. K tomu ale určitě nepoužívejte lidský kartáček na zuby, ale sáhněte po speciálním zvířecím, který má dvě hlavy a čistí tak přední i zadní část zubu současně.
Pokud máte strach, že vaši chlupatici trápí právě výše zmíněné problémy (má zarudlé dásně, ve slinách se objevuje krev, přestává mít chuť k jídlu nebo se jí z pusy line nepříjemný zápach), neotálejte a vydejte se na veterinu. Váš doktor kočičku prohlédne, v případě potřeby udělá rentgen a hravě tak zjistí, zda má nějaké zdravotní neduhy či nikoliv. Při prohlídce její tlamky navíc doktor zjistí, zda nemá kočička některé zoubky zlomené nebo netrpí na zubní kámen.
Jako v mnoha jiných případech je základem prevence. Kočkovité šelmy ve volné přírodě mají zuby čistší i zdravější. Je tomu tak proto, že je jejich jídelníček jinak uzpůsoben. V jídle je obsaženo mnohem více prvků a také tvrdých kousků, které odstraňují zbytky potravy a zub v podstatě vyčistí. Proto dbejte na vyvážený jídelníček a nespokojte se s levnými, méně kvalitními granulemi.
Comments