Úporné svědění, které ne a ne zmizet - to je šílená představa. Nejhorší pak je to, když si pokožku poškrábete natolik, že se do ní dostane infekce. My, lidi, si v tuto chvíli uvědomíme, že si poškozenou kůži škrábat nesmíme, kočky to bohužel netuší. Jednou z příčin může být i alergie, která umí vašeho chlupaté kamaráda pěkně potrápit. Pokud se jí ale včas přijde na kloub a je léčená, dá se s ní vcelku normálně žít.
Co se děje?
Alergeny mají potenciál vyvolat v těle imunitní reakci, která se známá více jako alergická reakce. Jejich spouštěči může být u kočiček vícero. Kočičí imunitní systém reaguje na alergeny produkcí a uvolňováním chemických látek., které jsou viditelné i pouhým okem.
Jaké jsou projevy?
Alergie se u kočičky projevují nejčastěji na jejich kůže. Pokud se vaše číča nepřiměřeně škrábe, tře se o nábytek nebo koberec a škube hlavou, s velkou pravděpodobností se jedná právě o alergickou reakci. Nejčastějšími příčinami jsou prostředí, jídlo a blechy - tedy jejich kousnutí.
Prostředí
Tyto alergie do sebe kočička dostane vdechnutím. Je to v podstatě to samé jako lidská alergie - tedy na pyl, trávu, plísně, prach, houby, ale i třeba parfémy nebo kouř. V tomto případě je velmi těžké odhadnout, co přesně vaší kočičce vadí, nicméně pro její psychickou i zdravotní pohodu je to opravdu důležité.
Potravinové alergie
Nejčastějším příznakem potravinové alergie jsou kožní problémy. U některých kočiček se projevuje ale i zvracením nebo průjmem. Pokud zjistíte, že by tento problém mohl trápit právě vaši kočičku, doporučujeme navštívit veteránů. Zkušený veterinář udělá potřebné testy a nasadí kvalitní krmivo bez obsahu zbytečných dráždidel.
Blechy
Sliny zanechané po kousnutí blechami mohou způsobit vašemu chlupáčovi nepříjemnou alergickou reakci. Nejideálnější je proto celoroční prevence v podobě podávání antiparazitik, která pak sníží riziko výskytu blech.
Comments