Asi řada z vás již zažila nemilé překvapení, kdy jste si radostně přitáhli peřinu s vidinou brzkého nočního snění a místo toho zjistili, že přikrývka mokře studí a rozhodně nevoní… Dnes se podíváme na pravděpodobné důvody těchto kočičích nehod i možná řešení.
Nevhodné stelivo
Ačkoliv kočky pocházejí z oblastí severní Afriky, tedy místa, kde jim nejspíše jako toaleta sloužil písek, je nutné zkusit různé druhy steliv, abyste našli to pravé pro vaši kočku, o výběru vhodné toalety nemluvě. Vyměšování kočky by se mělo odehrávat na klidném a chráněném místě. Tedy mimo ruch rodiny. Kočka by neměla být při výkonu potřeby rušena dalšími zvířaty. Ať už máte kočičí toaletu otevřenou nebo se stříškou, měla by být čištěna každý den od exkrementů a jednou za 10 dní kompletně celá. Některé kočky mohou na krytou toaletu reagovat podrážděně (mají citlivý čich), jiné mohou řádit při výkonu potřeby na toaletě bez stříšky (možná si jen kompenzují vztek a zarputile nahazují stěnu za toaletou). Každopádně jakékoliv nepohodlí kočky dají najevo velmi rychle. Je dobré se předzásobit stelivem, které kočce vyhovuje, protože nemusí být vždy dostupné a další experimenty mohou kočku podráždit natolik, že začne vykonávat potřebu mimo svoje obvyklé místo. Rozdíl může dělat i velikost zrnek steliva. Moc malé může prášit, větší kousky mohou kočce zase zůstávat mezi drápky a vy se pak dočkáte nadílky písku třeba v čistě povlečené posteli. Kočka má totiž vždycky názor na vše, co se jí týká.
Trauma nebo nemoc
U zvířat starších nebo nemocných je nutné se mít na pozoru, pokud začnou značkovat nebo močit mimo svoji toaletu. Totéž platí pro čerstvě kastrované kočky nebo kočky po úrazech. Močení mimo obvyklé místo může značit psychickou nepohodu, stejně jako fyzické problémy. Ačkoliv se může tato podvratná činnost jevit jako záměr, je to spíše kočičí volání o pomoc. Třeba se kočce nedaří sžít s novým domovem po přestěhování nebo se jí nelíbí nový člen rodiny. Také může mít problémy s močovým měchýřem (zánět, písek v močových cestách, aj.). Je dobré sledovat, kdy a kam chodí kočka odložit nevábně vonící tekutinu. Místo trestání si svoje poznatky zapisujte do notýsku. Úklid zbyde stejně na vás, kočka vás bude jen zkoumavě sledovat. Poté můžete řešit s veterinářem, který může udělat rozbor moči a krevní testy (případně je možné, že budete muset řešit s kočičím psychologem). Je nutné sledovat pitný režim kočky, podíl šťavnaté stravy a také její další projevy vůči okolí. A pokud se s kočkou loučíte třeba kvůli dovolené, je nutné se připravit na to, že ikdyž se při vašem odchodu tváří, že je jí jedno, kam jdete, tak můžete mít po návratu lehce navlhčený polštářek…
Smršť feromonů
Pro všechny kočky je čich jedním ze základních smyslů. Nově vnesené pachy do vašeho domu (byť i na vašem oblečení, botách, taškách,) se jim prostě nemusí zamlouvat. A to zejména kocourům. Ačkoliv se uvádí, že kastrovaní kocouři přijdou o svoje teritoriální chování a neznačkují, oba moji kocouři mají na to zcela odlišný názor. Když jsme značkování kastrovaných kocourů konzultovali s naším veterinářem, tak se pousmál a řekl, že někdy to prostě mohou dělat schválně, zřejmě jako “odměnu” za něco, co se jim nelíbilo. Je tedy vhodné se zamyslet, kdy se toto nežádoucí chování děje a třeba ušetříte peníze za spreje proti značkování (nebo svůj nos, až budete zkoušet omývat označkovaná místa octovou vodou). Je nutné chápat osobnost každé kočky jednotlivě. Na výstavě koček mi jeden chovatel říkal, že jeden z jejich pěti kocourů nesnáší, když manželka uklízí a použije papírové utěrky, to ho prý rozzuří. Zbystřete, pokud bude mít vaše kočka divný výraz s vytřeštěnýma očima a jazykem lehce vysunutým ven, to zřejmě inhaluje něco zvláštního…
Comments