Ne každá kočka má takové štěstí, že může celou zimu strávit v teplém pelíšku u krbu. O některé z nich totiž nikdo nemá zájem a musejí se o sebe na ulici postarat samy. Takže pokud si osamělého chlupáče nemůžete vzít k sobě, zajistěte jim relativní bezpečí alespoň venku. Jak na to?
O tom, jak se postarat o svoje kočky během zimy jsme už psali. Teď pro vás ale máme pár jednoduchých tipů, které opuštěným kočkám mohou i zachránit život.
Postavte jim přístřešek nebo boudičku
Kupte nebo vyrobte, to necháme na vás. Pokud se ale do vyrábění pustíte, nezapomeňte i na zateplení, to zajistí polystyren kolem všech stěn. Ještě než vnitřek vystelete dekami a ručníky, impregnujte boudu proti plísni a parazitům. Domeček by měl stát na paletě, nebo alespoň pár deskách, aby od země větral a nevlhnul.
O přístřešek pečujte
Pokud už boudu postavíte, starejte se o ni. Zvláště pokud sněží. Nejen, že může nasněžit dovnitř, ale kočičky se pak nemohou dostat ven. Takže nekontrolujte jen boudu, ale hlavně co se děje uvnitř.
Najít a nakrmit
Samozřejmě, nakrmte je. V zimě ale musíte zajistit, aby voda nebo vlhké krmivo nezmrzlo. Proto investujte do opuštěných koček a kupte vyhřívanou misku, nepředpokládáme totiž, že budete mít čas chodit jim několikrát denně napouštět teplou vodu.
Mazlete a ňunějte
Jednoduché pravidlo: mazlete i cizí kočky, pokud tedy nedávají najevo, že o doteky nestojí. Protože lidské teplo opravdu nic nenahradí. Zamyslete se i nad tím, zda se u vás doma opravdu nenajde malé teplé místečko, kde by kočka našla lásku a bezpečí. Také se porozhlédněte v okolí po útulcích a ujistěte se, že nemají nějaké volné místo.
Zároveň šiřte osvětu o kastracích, nabádejte své zastupitele, aby na kastrace přispívali. Pak totiž bude na ulicích minimum opuštěných koťat.
Comments